Ezt a cikket több mint egy éve publikáltuk. Mindent megteszünk, hogy naprakész információt szolgáltassunk oldalunkon, de előfordulhatnak elavult információk korábbi bejegyzéseinkben.

A Norvég Alap ügyében újabb egyeztetésről döntöttek a felek Brüsszelben – tudta meg lapunk a budapesti norvég nagykövetségtől. Arild Moberg Sande megbízott ügyvezető a norvég külügyminisztérium nevében leszögezte, a június 23-án lezajlott megbeszélés azzal az elhatározással zárult, hogy lesz folytatása, arról azonban, hogy erre mikor kerül sor, még nem döntöttek. A Miniszterelnökség korábban azt közölte, hogy Vidar Helgesen, az EU-ügyekkel foglalkozó norvég miniszter május 26-án levelet írt Lázár Jánosnak, s javaslatot tett arra, hogy egy szakmai, felső vezetői szintű találkozón a két ország tekintse át a részlegesen befagyasztott norvég alap kapcsán az együttműködési kérdéseket. Tegnap a tárca lapunknak nyitott és konstruktív hangvételűnek nevezte a Brüsszelben lezajlott „technikai szintű" egyeztetést s hozzátették, benyomásuk szerint a magyar félnek és a donor országoknak is az a célja, hogy minél hamarabb megállapodjanak.

Ismeretes, Lázár János 2014 áprilisában levélben fordult a norvég kormány fejlesztésekért felelős tagjához, sérelmezve, hogy az Norvég Civil Támogatási Alap támogatásait egy, szerinte az LMP-hez szorosan kötődő szervezet, az Ökotárs Alapítvány vezetésével osztják szét Magyarországon. A Miniszterelnökség tavaly májusban kérte fel a Kormányzati Ellenőrzési Hivatalt (Kehi) a norvég alap felhasználásának teljes körű vizsgálatára. Az átfogó vizsgálat célja az volt, hogy tisztázzák, megáll-e az a magyar kormányzati gyanú, miszerint a norvég alap hazai felhasználásakor áttételesen politikai vagy hozzájuk szorosan kötődő civil szervezeteket támogattak. Ötvenöt kedvezményezett közül huszonegy esetében egyértelmű kapcsolat volt kimutatható a kedvezményezett és valamelyik lebonyolító szervezet vezetői, munkatársai vagy a pályázatok bírálatában részt vevő külső emberek között.

Az ügyben büntetőfeljelentés született, majd jogosulatlan pénzügyi tevékenység gyanúja miatt rendőrségi nyomozás indult, és a Nemzeti Nyomozó Iroda munkatársai a támogatószervezetek budapesti irodáiban házkutatást tartottak. A Kehi feljelentése alapján decemberben a Nemzeti Adó- és Vámhivatal Közép-magyarországi Regionális Bűnügyi Igazgatósága is elrendelte a nyomozást költségvetési csalás gyanúja miatt. Ezzel egyesítették a korábban elrendelt nyomozásokat, amelynek határidejét legutóbb májusban hosszabbították meg.

A norvég kormány 2014. május 9-én függesztette fel a Norvég Alapból Magyarországnak nyújtott támogatások folyósítását (a Norvég Civil Alap kivételével – a szerk.). A Kehi-jelentéssel kapcsolatban pedig úgy fogalmaztak, nem fogadják el a hivatal vizsgálatának megállapításait.

forrás: mno.hu