A vezető tisztségviselőket az egyesület tagjai közül kell választani, az alapszabály felhatalmazása alapján a vezető tisztségviselők legfeljebb egyharmada választható az egyesület tagjain kívüli személyekből.

Vezető tisztségviselő az a nagykorú személy lehet, akinek cselekvőképességét a tevékenysége ellátásához szükséges körben nem korlátozták.

Nem lehet vezető tisztségviselő az, akit bűncselekmény elkövetése miatt jogerősen szabadságvesztés büntetésre ítéltek, amíg a büntetett előélethez fűződő hátrányos következmények alól nem mentesült. Nem lehet vezető tisztségviselő az, akit e foglalkozástól jogerősen eltiltottak. Akit valamely foglalkozástól jogerős bírói ítélettel eltiltottak, az eltiltás hatálya alatt az ítéletben megjelölt tevékenységet folytató jogi személy vezető tisztségviselője nem lehet. Az eltiltást kimondó határozatban megszabott időtartamig nem lehet vezető tisztségviselő az, akit eltiltottak a vezető tisztségviselői tevékenységtől.

Mivel a képviselőt a tagok közül kell megválasztani, a képviselő munkaviszonyban, megbízási jogviszonyban az egyesülettel nem állhat. A képviselő feladatának ellátásáért tiszteletdíjban, költségtérítésben részesülhet, ha ezt az alapszabály nem zárja ki.

A képviselő személyét az alapszabályban fel kell tüntetni, ha személye változik, akkor az alapszabály egységes szerkezetű szövegében is fel kell tüntetni és a módosítást a bíróságon és a hatóságoknál be kell jelenteni. A képviselőt főszabály szerint titkos szavazással kell megválasztani.

Nyílt szavazás akkor lehetséges, ha ezt az alapszabály kifejezetten előírja, egyéb esetben, vagy ha az alapszabály nem írja elő, akkor titkos szavazással kell megválasztani.

Ha az egyesületet többen is jogosultak képviselni, akkor a képviseleti jog terjedelmét szintén az alapszabályban kell rögzíteni. A gyakorlatban az egyesület elnöke általában az egyesület képviselője is egyben.