Ezt a cikket több mint egy éve publikáltuk. Mindent megteszünk, hogy naprakész információt szolgáltassunk oldalunkon, de előfordulhatnak elavult információk korábbi bejegyzéseinkben.

A Comenius Iskolai együttműködések program keretében legalább három nemzet iskolásai dolgoznak együtt, egy közös projekten. A folyamatos kapcsolattartás, a partnereknél tett külföldi látogatás a diákok számára ablak a világra: a közös munka során megismernek egy új kultúrát, betekintést nyernek más országok gyerekeinek hétköznapjaiba, és ezáltal nyitottabbá, toleránsabbá válnak, valamint a nyelvtudásuk is fejlődik. A pedagógusok pedig megismerhetik a partnerországok iskolai rendszereit, és adaptálhatják a jól működő, külföldön már bevált módszereket.

A Comenius Hét rendezvénysorozatot azért hívta életre az Európai Bizottság, hogy felhívja a figyelmet a program nyújtotta lehetőségekre, illetve lehetőséget biztosítson az Iskolai együttműködések projektekben részt vevők számára, hogy sikereiket, eredményeiket bemutathassák a szélesebb közönség számára.

Magyarországon idén 312 iskola érintett a Comenius programban. Közülük több intézmény mutatja be a hét keretében külön rendezvénnyel, kiállítással projekttevékenységét.

A győri Szabadhegyi Közoktatási Központ már nem először vesz részt a Comenius programban; ezúttal dán, finn és német együttműködésben, Művészeteken és kultúrákon át a jobb európai megértés irányába címmel folytatja a saját koordinálású munkát. Ők a két év projekttermékeit, képes élménybeszámolóit bemutató Comenius kiállítással mutatják meg magukat, mígnem május 9-án magyar, angol és német nyelvű eu-s vetélkedővel zárják a hetet.

A hódmezővásárhelyi Liszt Ferenc Ének-zenei Általános Iskola május 6-án Comenius délután keretében mutatja be a „Te világod, én világom, különbségek amik egységben tartanak” c. projektjét, a hallgatók interaktív beszámolóin keresztül. Magyar Andrea projektkoordinátor pedig előadást tart a pályázati folyamatról. A nyitott rendezvényre, melyet a projekttermékekből készült kiállítás is kísér, szeretettel várják a város diákjait és pedagógusait.

Szintén hódmezővásárhelyi a Németh László Gimnázium és Általános Iskola, ahol tavaly kezdték európai projektjüket lengyel, német, szlovén és francia partneriskolákkal karöltve. Da Vinci 21 címmel a tudományok és művészetek segítségével fedezik fel Európát a diákok a programban.
Ők május 9-én rendezik meg a Comenius Napot, mely egyben az egész héten látható kiállításuk megnyitása is lesz; a projekt eddigi eredményeiből állítanak ki fotókat az iskola aulájában. Délután 1-től pedig „Vidd fel a logót” verseny indul 3 fős csapatok részvételével: a gyerekek a saját maguk által készített, a projekt logójával díszített papírsárkányokat és repülő szerkezeteket fogják eregetni, reptetni.

A fővárosi Képző- és Iparművészeti Szakközépiskola és Kollégium az újrahasznosítás jegyében született fantáziadús alkotásokból rendez kiállítást május 5-től a Ráday Képesházban, a Comenius Héthez is kapcsolódva. Szivacs fejdíszek, gitárhúrból és szívószálból készített ékszerek és még sok érdekes használati tárgy lesz megcsodálható a kiállításon, ahol május 6-án sárkányröptetős-készítős nap is várja az érdeklődőket. Előre egyeztetett időpontban az iskola tanárai és diákjai tárlatvezetéssel, kézműves foglalkozással és a Comenius projektjükről szóló beszámolókkal várják az érdeklődőket.

A X. kerületi Harmat Általános Iskola finn, ír, spanyol, német és angol partnereivel valósítja meg a Comparing our children's lifestyles c. projektjét, amelynek hazai találkozója éppen egybeesik a Comenius Héttel; május 3-tól 7-ig fogadja a magyar partner a programban részt vevõ iskolák delegációit.
Május 4-én 9-től az iskola mutatkozik be, május 6-án 10.30-kor pedig egy projektzáró rendezvényt tartanak a kõbányai képviselõk, intézményvezetõk, diákok és szülők részvételével a Szt. László Gimnázium Dísztermében.
A héten kulturális programok keretében a fõvárost is bemutatják a vendégeknek, csütörtökön például a Parlamentben tesznek látogatást.

A nyíregyházi Bem József Általános Iskola a nyílt napját projekttalálkozóval köti össze. Május 8-tól 12-ig 7 országból érkező partnereivel együtt rendezi meg nyitott művészeti eseménysorozatát, ahol különböző etnikumok életébe, kultúrájába nyerhetnek betekintést a látogatók. Az ételkóstolóval egybekötött napokra szeretettel vár az iskola minden Comenius program iránt érdeklődőt.

Az orosházi Vörösmarty Mihály tagintézmény harmadik Comenius projektjét zárja ezen a tavaszon. Május 4-én Kultúrdoboz című, török és olasz együttműködésben megvalósuló projektjükről beszélnek az érdeklődőknek, és a diákok számolnak be arról, milyen élményekkel gazdagodtak egymás hagyományainak, zenéjének, táncainak, ételeinek és népviseleteinek megismerése által. Majd Orosz László stratégiai főigazgató-helyettes ismertetőt tart a Comenius programokról. Az iskola diákjai, nevelői, a szülői szervezet képviselői mellett szeretettel látják más orosházi közoktatási intézményeinek dolgozóit és fenntartót is.

A tiszafüredi Kossuth Lajos Gimnázium Kossuth Lajos Általános Iskolája két látogatást tervez diákjaival a Comenius Héten; május 2-án a tiszafüredi víztornyot, május 4-én pedig a helyi víztisztító telepet látogatják meg.

A dunaújvárosi Petőfi Sándor Általános Iskola osztrák, angol, észt, lett és szlovén együttműködésben valósítja meg a Természet ritmusa c. projektjét. Május 2-án az eddigi projekttevékenységekből nyitnak kiállítást, amely egészen május 31-ig megtekinthető lesz. A megnyitó után Comenius családi nap veszi kezdetét náluk sárkányreptetéssel, Comenius Családi focikupával és közös élő családi társasjátékkal. Másnap, projektfeladatukhoz kötődve egy méhészetet látogatnak meg a diákok, ahol a méhészek munkájával, a méhek életével, a kaptár felépítésével ismerkednek meg, és készítenek képriportot a látogatásról.

A vésztői Bartók Béla Nevelési Központ Szabó Pál Általános Iskolájában a Comenius Hét alkalmából május 9-én kistérségi országismereti angol/német verseny lesz, és ennek zárásaként, 14.30-kor Comenius óriássárkányt engednek fel a diákok Vésztő-Mágoron.


További információ a Comenius programról: www.tka.hu