Ezt a cikket több mint egy éve publikáltuk. Mindent megteszünk, hogy naprakész információt szolgáltassunk oldalunkon, de előfordulhatnak elavult információk korábbi bejegyzéseinkben.

Nyílt levélben kérik Orbán Viktort, hogy támogassa a 2050-re tervezett klímasemlegességet

kép forrása: szeretlekmagyarorszag.hu

Közép- és kelet-európai zöld civil szervezetek nyílt levélben kérik az eddig vétózó magyar, cseh és lengyel miniszterelnököt, hogy a december 12-13-i Európai Tanácsülésen támogassák az Európai Unió legkésőbb 2050-ig szóló klímasemlegességi célját.

Mint korábban megírtuk, júniusban Csehország, Lengyelország és Magyarország ellenállása miatt nem született végül megállapodás arról a célkitűzésről, amelynek értelmében az Európai Unió gazdaságának 2050-re szén-dioxid-semlegessé kellene válnia. A részleteket itt találod:

A levelet aláíró szakmai szervezetek közös sajtóközleményében azt írják: az éghajlatváltozás káros hatásait a lakosság és gazdaságunk már most is megérzi. Az energiaszegénység és a tiszta energiához való méltányos hozzáférés hiánya, a fosszilis energiahordozók támogatása pedig tovább súlyosbítja a helyzetet.

A jelenlegi hazai klíma- energia célok és intézkedések nem elegendők a probléma kezeléséhez és a szükséges energiaátmenethez. Az egyre súlyosbodó éghajlatváltozás negatív hatásainak költsége messze meghaladja a karbonsemlegesség eléréséhez szükséges forrásokat.

Ha most érdemben cselekszünk, akkor még elkerülhetjük az éghajlatváltozással járó visszafordíthatatlan folyamatokat, és zöld utat kaphat a karbonsemleges gazdaság felé történő átmenet - írják.

“Bízunk benne, hogy a kormányzat a Nemzeti Tiszta Fejlődési Stratégiával felvázolja Magyarország vízióját a karbonsemlegesség felé, és azt még a benyújtás előtt társadalmi vitára bocsátja. A magyar lakosság ilyen irányú igényét jól mutatja, hogy egy hét alatt 200 ezren töltötték ki a klímastratégiához kapcsolódó lakossági kérdőívet”

- közölték a nyílt levélhez csatlakozó magyar szervezetek.

„Régiónk polgárai számára jelentős egészségügyi előnyöket, az életkörülmények javítását és az éghajlatváltozás negatív hatásainak enyhítését jelentené, ha felgyorsítanánk az éghajlatsemleges gazdaságra való áttérést. A helyes döntés meghozatala egyben több uniós finanszírozáshoz való hozzáféréssel, gazdaságunk versenyképességének javításával és új munkahelyek teremtésével is járna. Most kell elindulnunk a változás útján - mindezt úgy, hogy az társadalmilag igazságos módon történjen” - mondta Urszula Stefanowicz a Lengyel Klíma Koalíció nevében.

A magyar levél, valamint a hozzá csatlakozó régiós és hazai szakmai civil szervezetek listáját itt olvashatod el.

forrás: szeretlekmagyarorszag.hu