Ezt a cikket több mint egy éve publikáltuk. Mindent megteszünk, hogy naprakész információt szolgáltassunk oldalunkon, de előfordulhatnak elavult információk korábbi bejegyzéseinkben.

Alapvető cél

A konstrukció célja, hogy a lakosság számára hozzáférhetővé váljanak a megfelelő infrastrukturális ellátottsággal rendelkező egészségügyi intézmények közszolgáltatásai.

Az egészségügyi rendszer infrastruktúrája területileg kiegyenlítetlen, nagyszámú a hiányos vagy elavult eszközökkel rendelkező és/vagy leromlott állapotú felnőtt háziorvosi, gyermek-háziorvosi, fogorvosi és védőnői, iskola-egészségügyi rendelő, valamint önálló, illetve funkcionálisan önálló járóbeteg-szakellátó intézmény, mely különösen igaz a hátrányos helyzetű térségekre.

A Semmelweis Tervben megfogalmazott célkitűzések értelmében a járóbetegszakellátóknak, mint a betegút szervezés kistérségi központjainak kiemelt szerep jut az ellátórendszer struktúra-átalakításában. A járóbeteg-szakellátás lehet az első olyan szint, ahol a szükséges diagnosztikai háttér mellett definitív ellátás történik, ezért ösztönözni szükséges a fekvőbeteg ellátást kiváltó, járóbeteg szolgáltatások részarányának fejlesztését.

Az ellátás színvonalának fokozatos javítása és a lakóhely-közeli hozzáférés biztosítása érdekében szükség van az egészségügyi ellátások kistérségi alapon történő optimalizálására, a leromlott infrastruktúra fejlesztésére, szükséges eszközeinek beszerzésére.

Jelen konstrukció olyan egészségügyi szolgáltatások (alapellátás, egészségházak és járóbeteg-szakellátók) fejlesztését célozza, melyre vonatkozóan a szolgáltató működési engedéllyel és finanszírozási szerződéssel rendelkezik. Jelen Felhívás keretében kapacitásbővítést eredményező fejlesztés kizárólag csak a „B” komponensben és az „A” komponens esetében a Nyugat-dunántúli régióban támogatható.

Jelen felhívás keretében két komponensre („A” és „B”) nyújtható be pályázat. Az „A” komponens két részcélra irányuló fejlesztési elképzelést tartalmaz.

Az „A” komponens 1. részcél keretében az egészségügyről szóló 1997. évi CLIV tv. (a továbbiakban: Eütv.) bekezdésében nevesített egészségügyi alapellátáshoz kapcsolódó infrastrukturális fejlesztés, míg a 2. részcél keretében egészségközpontok és egészségházak fejlesztése támogatható.

Nyugat-dunántúli régió esetében kizárólag az „A” komponens 2. részcéljára (egészségközpontok és egészségházak fejlesztése) nyújtható be pályázat.

A „B” komponens keretében önálló, illetve funkcionálisan önálló járóbeteg szakrendelők (alap - ill. emeltszintű) fejlesztése támogatható, jelen pályázati felhívásban megfogalmazott kötöttségek mentén.

forrás, bővebben: NFÜ