Ezt a cikket több mint egy éve publikáltuk. Mindent megteszünk, hogy naprakész információt szolgáltassunk oldalunkon, de előfordulhatnak elavult információk korábbi bejegyzéseinkben.

Alapvető cél

A szociális célú városrehabilitáció alapvető célja a fővárosi kerületek, városok leromlott vagy leszakadó városrészeinek leromlását okozó folyamatok megállítása és megfordítása nem pontszerű beavatkozások mentén, hanem több eszköz együttes, integrált alkalmazása során.

A városok egyes társadalmi-fizikai-gazdasági szempontból is leszakadó, vagy leszakadással fenyegetett településrészeinek fizikai állapota erősen leromlott, lakosságcsoportjaik társadalmi helyzete, foglalkoztatási színvonala, életkörülményei szegényesek, a településrész városi és közösségi funkciókkal való ellátottsága alacsony szintű, a városrész nem képes bekapcsolódni a város gazdasági-társadalmi vérkeringésébe. Egyes területeken koncentráltan jelentkezik a munkanélküliség, melyet tovább súlyosbítanak a hátrányos helyzetű csoportok jelenlétéből, és a közbiztonság romlásából származó problémák.

A leszakadó vagy leszakadással fenyegetett városrészek egyrészt az ipari technológiával épített lakótelepeket és környéküket jellemzik, ahol kiemelt problémát jelent az épületek rossz fizikai állapotából adódó pazarló energiafelhasználás. Másrészt problémát jelent a rossz fizikai állapotú és komfort nélküli lakásokkal jellemezhető hagyományos beépítésű városrészek és/vagy romatelepek jelenléte, amelyek integrált fejlesztése szükséges a leszakadás megállításához és a társadalmi integráció elősegítéséhez.

A rehabilitáció célja az, hogy a helyi hátrányos helyzetű lakosság életminősége és esélyei javuljanak, mind az épített környezet, mind a társadalmi helyzet tekintetében.

A szociális városrehabilitáció különböző típusú célterületeket érinthet Budapesten:

  1. Iparosított technológiával épült lakótelepek, ahol a cél annak megelőzése, hogy a legrosszabb státuszú lakótelepek későbbi gettósodás színhelyeivé váljanak. (Cél tehát a prevenció.)
  2. Nagyobb kiterjedésű, városi szövetbe ágyazott, hagyományos építésű, vegyes lakosság összetételű, leromlott városrészek, ahol a cél a további szegregációs folyamatok megállítása, és lehetőség szerint a terület státuszának emelése, ami hosszabb távon a magasabb státuszú lakosság területre vonzásával valósulhat meg az eredet lakosság nagy részének megtartása mellett. (A cél tehát heterogénebb, integrációra alkalmasabb környezet és társadalom kialakítása.)

További cél, hogy az ezen településrészeken élő, döntően alacsony státuszú lakosság bevonásra kerüljön a lakókörnyezet megújítása és rendben tartása során. Ennek elősegítése érdekében támogatható az akcióterületi lakosság gyakorlatorientált képzéseken való részvétele, valamint közmunkaprogram keretében a szakképesítést nem igénylő területeken cél az erre alkalmas személyek foglalkoztatása.

forrás, bővebben: NFÜ