Az epizódban Gerencsér Balázs, a NIOK igazgatója Gerő Márton szociológussal (ELTE TK) és Sczígel Andrea adománygyűjtési szakértővel, az Adjukössze programvezetőjével beszélget a magyarországi magánadományozás helyzetéről, európai összehasonlításáról és a civil szervezetek számára legfontosabb tanulságokról egy friss, EU-ra kiterjedő filantrópiai kutatás alapján.
 

Szó esik arról, hogy Magyarországon régóta hiányzik egy átfogó, reprezentatív adományozási kutatás, miközben a meglévő adatok alapján a lakosság jelentős része adományoz valamilyen formában, de a rendszeres, kiszámítható pénzbeli támogatások aránya még alacsony.

A beszélgetés kitér az 1% szerepére, az adományozói szokások demográfiai mintázataira, a legnépszerűbb ügyekre — például egészségügy, oktatás, állatvédelem és szociális ügyek —, valamint arra is, hogy a civil szervezeteknek tudatosabban kell kérniük, kommunikálniuk és digitális adományozási eszközöket használniuk.

Az epizód egyik fő üzenete, hogy a magánadományozás fejlesztése egyszerre társadalmi edukációs feladat és civil szervezeti felelősség: ha a szervezetek jól kérnek, kapcsolatot építenek az adományozókkal és megkönnyítik az online támogatást, akkor stabilabb, hosszabb távon tervezhetőbb működést érhetnek el.