Mv.: - Akár több száz hajléktalan lehet még a Budai-hegyekben. Erre a következtetésre jutottak a Magyar Katasztrófakutyákért Alapítvány önkéntesei, akik a hideg beálltával a hegyekben kutyák segítségével próbálják megtalálni és a fagyástól megmenteni a fedél nélkül élőket. Pribér Sándorral, a Magyar Katasztrófakutyákért Alapítvány elnökével Torda Júlia beszélt.
R.: - Ezekben a hideg napokban a Budai-hegyekben több tucat hajléktalan rendezkedett be a szabad ég alatti éjszakázásra. Ilyen tapasztalatai vannak a Magyar Katasztrófakutyákért Alapítványnak, amelynek munkatársai önkéntesen járják a hegyeket és segítségükre sietnek ezeknek az embereknek.
Pribér Sándor, a Magyar Katasztrófakutyákért Alapítvány elnöke: - Elsősorban feladatunk az eltűnt személyek felkutatása ezekkel a mentőkutyákkal. Már volt három olyan hajléktalan, aki az idei évben megfagyott, ennek próbálunk egy kicsit úgymond elébe menni. Több olyan tucat emberhez juttatunk el felszereléseket, amivel esetleg átvészeli a telet, tehát pokrócokat, takarókat, ilyeneket. És két esetben pedig gondoskodtunk arról, hogy kórházi ellátásban részesüljön, mert olyan sérülései voltak. Az összes többinek pedig azt a lehetőséget próbáltuk, hogy különböző menhelyekre és más egyéb téli szálláshelyekre próbáljuk őket eljuttatni, azokat akik ezt természetesen igénylik.
R.: - Tehát amikor önkéntesen járják a Budai-hegyeket, akkor megkeresik a hajléktalanokat és megpróbálják őket rávenni arra, hogy nappali melegedőkben, egyéb a városban található helyeken jelenjenek meg és fogadják el azt a fajta minimális segítséget amit kaphatnak.
Pribér Sándor, a Magyar Katasztrófakutyákért Alapítvány elnöke: - Így van. Én úgy gondolom, hogy minden civil szervezetnek, bármilyen civil szervezet legyen az, kell hogy foglalkozzon olyan dologgal, ami nem biztos, hogy éppen a hatásköre, de én azt hiszem, hogy ezekben a kritikus helyzetekben mindig az összefogás segít. Nekünk sem kifejezett célunk és feladatunk a hajléktalan ellátás, hiszen erre nagyon sok szervezet és az állam is tesz lépéseket. Azokat a kis pontokat próbáljuk meg segíteni, ami adott esetben a hajléktalanokkal foglalkozó civil szervezetek látóköréből érthető okokból kimarad, hiszen senki nem járja ezeket a hegyeket. Terepismeretből adódóan rengeteg olyan helyet ismerünk, ami gyönyörűszépen mutatja, hogy hol lehet ezeket az embereket megtalálni. Azokkal a civil szervezetekkel összefogva, akik ezt segítették, együtt dolgozva próbáljuk meg ezt a helyzetet kezelni. Olyan teltház van mindenhol, hogy most már - és szomorú ilyet mondani - de egy aluljáró is komoly menedéknek számít. Tehát azokat az embereket, akiket a későbbiek folyamán próbálunk felderíteni még, és ha ezt az időszakot még túlélték a hegyekbe és lehet rajtuk segíteni, akkor ha nem is tudjuk elszállítani őket mondjuk olyan helyre, ahol szociális intézményi szinten ellátják őket, de mondjuk ha már lejutnak a városba, ha már megvan az a lehetőség, hogy akár egy aluljáróba meghúzzák magukat, akkor én úgy gondolom, hogy már nagyot tettünk az ellen, hogy megfagyjanak. Van egy krízisautónk, úgy terveztük, hogy takaró és meleg étel osztással próbálja enyhíteni azoknak a helyzetét, akiknek tulajdonképpen ez már az utolsó szalmaszál.
Mv.: - A hajléktalanok támogatásáról Pribér Sándor, a Magyar Katasztrófakutyákért Alapítvány elnöke beszélt.