Mv.: - Az Oltalom Karitatív Egyesület tavaly a tél előtt indította el Józsefvárosban az úgynevezett Fűtött utca programot. A létszám folymatosan nő, ezért újabb hasonló befogadóhelyekre volna szükség - mondta az Info Rádiónak az intézmény vezetője. László Veronika kérdezte Farkas Barnabást.
Farkas Barnabás, az Oltalom Karitatív Egyesület vezetője:_ - Száz-százharminc ember befogadásával indultunk, és most már a múlt héten kétszáz ember aludt bent éjszaka. Ez azt bizonyítja, hogy van rá szükség, sőt igazából több ilyen helyre lenne szükség a városban, ahová be tudnának úgy menni az emberek, hogy kötöttségek nélkül. Nincs különösebb szabály. Olyan szabályok vannak, ami az utcán is. Nem lehet bent alkoholt fogyasztani, nem lehet bent verekedni, rendbontást végezni! És aki ezt betartja, azokat szeretettel fogadjuk, és nagyon sokan is jönnek hozzánk este, éjszaka, hajnalban, ki hogyan ér ide. Az egy általános kép az emberek szemében, hogy a hajléktalanok egész nap nem csinálnak semmit, de nagyon sokan dolgoznak, utcaseprőknél, építkezéseken. Ezért nem mindenki hat órakor érkezik, hanem ahogy vége van a munkájának, hatkor, nyolckor, tízkor, vagy téli időszakban, most hogy jön a hóesés sokan dolgoznak az éjszakai műszakban, tehát ők hajnalban lesznek várhatóak.
R.: - Különböző szolgáltatásokat is igénybevehetnek itt a hajléktalanok. Miket?
Farkas Barnabás, az Oltalom Karitatív Egyesület vezetője:_ - Napközben nyolc órától délután négy óráig, ez a helység, ami most így egy csarnok, nappali melegedőként üzemel. Itt lehetőség van kulturális dolgokra, tehát itt van ping-pontasztal, sakktábla, szociális ügyek intézésére, mosási lehetőség, konyhában lehet főzni. Sokan vannak párban nálunk, és általában az a tendencia, hogy a nők itthon maradnak és a férfiak dolgoznak. Itt minden ingyenes.
R.: - Hatszáz forintba kerül egy fő egy napra itt a Fűtött utcában. Mire elég ez a pénz?
Farkas Barnabás, az Oltalom Karitatív Egyesület vezetője:_ - Azért nagyon sokan hoznak adományokat. A lakásban élő emberek ruhával segítenek, hogyha nagyobb rendezvények vannak akkor élelmiszert hoznak. Itt ugye napközben lehet kapni kenyeret, zsírt, meleg teát, ezt huszonnégy órán keresztül. Át lehet menni a Dankó utca 9-be, ott pedig meleg ételt lehet délben kapni. Így lebontva nem tudom, hogy hatszáz forint mire elég, de sok-sok száz forinttal egészül ki, amit adományba kapunk Magyarországról, külföldről, családoktól.
R.: - Itt most jó meleg van. Hány fok van?
Farkas Barnabás, az Oltalom Karitatív Egyesület vezetője:_ - A hőmérséklet huszonöt fokig szokott fölmenni. Felmehetne tovább is, de az emberek kérni szokták hogyha túl meleg van, akkor állítsuk le a fűtést. Takarót nem tudunk biztosítani, ezért szükség van arra, hogy meleg legyen bent, hogyha valaki fázósabb, vagy esetleg úgy jön be, hogy átázva, átfagyva, akkor megmelegedjen ebben a melegben.
R.: - Volt-e már úgy, hogy nem volt elég a matac annyian jöttek?
Farkas Barnabás, az Oltalom Karitatív Egyesület vezetője:_ - Volt rá példa, de vannak összezárható kempingágyaink, amit akkor lehet leállítani hogyha nincs matrac.
R.: - Folytatja-e az Oltalom egyesület ezt a kezdeményezést? Mi a következő feladat?
Farkas Barnabás, az Oltalom Karitatív Egyesület vezetője:_ - Remélhetőleg foglyuk bővíteni. Folytatni mindenféleképp fogjuk. És hát szükség lenne rá. Tehát itt kétszáz ember van és még igazából nincsen hideg. Az igazi tél még nem köszöntött be, és akkor még több helyre lenne szükségünk. Szükséges az, hogy legyen egy továbblépési lehetőség, ez itt adott, a Dankó 9-be van fapad, átmeneti pszichiátria kórház, tehát innen az emberek könnyebben ki tudnak kerülni. Van albérlettámogatási lehetőségünk, ami révén ki tudnak kerülni az átmenetiről és elkezdődhet egy új élet, ennek az életnek a lezárása után.
Mv.: - Farkas Barnabást, a Fűtött Utca Intézmény vezetőjét hallották.