A génmódosított gabona Spanyolországban nemhogy nem váltotta be a hozzá fűzött reményeket, de még a farmereknek és a környezetnek is gondot okozott.
A Friends of the Earth (Föld Barátai) és a Greenpeace a napokban adta ki azt a jelentést, amely arról számol be, hogy a Spanyolországban termesztett génmódosított gabona elszennyezte az ottani hagyományos gabonafajtákat, gyenge termést eredményezett, a génmódosítás jótékony hatásait pedig messze túlbecsülték. A tanulmány a spanyol kormány számára is kritikus fontosságú lehet, mivel azt bizonyítja, hogy nem tudták megfelelő keretek között tartani a helyzetet. [1]
Spanyolország az Európai Unió egyetlen olyan tagországa, ahol a génmódosított gabonát kereskedelmi céllal termesztik: 1998 óta megközelítőleg 25 000 hektárt ültettek be minden évben egy genetikailag módosított gabonafajjal, amit Bt176 néven tartanak nyilván. Ezt a fajtát egy svájci biotechnológiai cég, a Syngenta dobta piacra, és a kukoricamoly ellen fejlesztették ki, amely a kukoricára veszélyes kártevő lehet.
A génmódosított gabona termesztése Spanyolországban hivatalos engedélyeztetési eljárás lefolytatása nélkül történik (noha a spanyol törvény előírja az engedélyeztetés szükségességét). Mindemellett mostanra már számos független vizsgálat eredménye bebizonyította, hogy ennek a génmódosított növénynek a termesztése komoly gazdasági és környezeti károkat okoz.
A navarrai mezőgazdasági kutatóintézet (Instituto Técnico de Gestión Agraria del Gobierno Navarra, ITGA) egyik tanulmánya azt mutatta be, hogy 1998 és 2000 között a legtöbb esetben nem volt különbség a természetes és a génkezelt gabonafajták hozamában, miután kukoricamoly megtámadta azokat. A kukoricamoly túlélte a génmódosított növény által kibocsátott méreganyagot, ami komoly kockázatot jelent, ha kifejlődik az ezzel szembeni ellenállóképessége. Ez nem csupán gazdasági károkat okozhat a farmereknek, hanem további környezeti problémákat is, mivel erősebb és a környezetre károsabb rovarirtó szerekre lesz szükség az ilyen módon 'felfegyverzett' kártevők elleni küzdelemhez.
A hagyományos gabonafajták génmódosított szervezetek által történt elszennyezésének első spanyolországi eseteit Navarra tartomány északi területein fedezték fel a Navarrai Biogazdák Tanácsának munkatársai. Ennek következménye az lett, hogy vissza kellett, hogy vonják ezeknek a gazdáknak a bioélelmiszer termelésére jogosító igazolásaikat, akik emiatt komoly veszteségeket szenvedtek, mivel a termékeiket nem adhatták el többé bioélelmiszerként.
A génmódosított szervezetek európai és amerikai szabályozását elemezve a Greenpeace és a Föld Barátai jelentése rámutat arra, hogy a Bt176-os fajtát már 2001-ben kivonták a legálisan termeszthető transzgénikus gabonafajok hivatalos listájáról az Egyesült Államokban; egyébiránt ez az ország mindig is hírhedt volt a géntechnológia támogatásáról.
A jelentés eredményeit a vezető spanyol mezőgazdasági szövetkezetek is megerősítik.
Liliane Spendeler, a Föld Barátai Spanyolország munkatársa, a jelentés szerzőinek egyike, kijelentette: 'Ez a kutatás világosan bizonyítja, hogy a génmódosított növények korántsem olyan csodanövények, mint amilyennek beállítják őket. Sőt, azt is bátran állíthatjuk, hogy az egyedüli haszonélvezői ezeknek a növényeknek a biotechnológiával foglalkozó cégek, míg a gazdák és a környezet sajnos csak a káros hatásaikkal szembesülhetnek.'
A Greenpeace spanyol szervezetétől a társszerző, Juan Felipe Carrasco, ezt mondta: 'Spanyolország immár egy óriási kísérleti mezővé vált, ahol a génmódosított növényeket már öt éve termesztik úgy, hogy azok semmiféle előnyt nem biztosítanak a hagyományos fajtákhoz képest. Ráadásul eddig semmiféle intézkedés nem született a negatív hatások kivédésére.”
A spanyol példa jól illusztrálja, hogy mi történhet majd az összes többi európai termővidéken, hogyha az Európai Bizottság engedélyezi a szennyezési küszöb bevezetését, és ha a biotechnológiai cégek nem lesznek felelősségre vonhatóak a hagyományos és biogazdaságok földjeinek elszennyezéséért.
Jegyzetek:
[1] A Föld Barátai és a Greenpeace 'The impact of GM corn in Spain' című jelentése angol és spanyol nyelven elérhető a www.tierra.org és a www.greenpeace.org/espana_es honlapokon.
[2] Spanish Ministry of Agriculture- Report of the Working Group on Pests and Diseases in Extensive Crops. 2002. április
[3] Europabio sajtóközlemény, 2002. szeptember 27.
Kapcsolat:
1.Fidrich Róbert, Magyar Természetvédők Szövetsége (a Föld Barátai magyar tagszervezete), tel: 216-7297, drótlevél: fidusz@zpok.hu
2. Kalovits Judit, Greenpeace Magyarország, tel: 266-7776
3.Liliane Spendeler, Amigos de la Tierra: Tel: (+34) 91 847 92 48, Mobile (+34) 666 507 647
4.Juan Felipe Carrasco, Greenpeace: Tel: (+34) 91 444 14 46, Mobile (+34) 626 99 82 44