RomaPage - a romaportál


Ligeti György, ()


A Kurt Lewin Alapítvány 1997 óta működteti a RomaPage-et, a magyarországi cigányság honlapját. Napjainkban már több mint 6000 hír, zenedarab, tudományos írás, szépirodalmi szövegrészlet lelhető fel a weboldalon. Mostantól négy tehetséges roma egyetemista fiatal gondozza a RomaPage-et.

A szerkesztők büszkék arra, hogy az internetes lap már akkor létezett, amikor az Oktatási Minisztériumnak vagy a Nemzeti és Etnikai Hivatalnak még nem volt saját weboldala. Ma már számos, a témával foglalkozó internetoldal elérhető, s a romák is mind nagyobb számban férnek hozzá a világhálóhoz. Az azonban egyedülálló, hogy roma egyetemisták szerkesszék, frissítsék a honlapot, ráadásul ők tartsák kézben a weboldal menedzselését is.

A RomaPage a szerkesztők tervei szerint a továbbiakban külön portált biztosít folklór- és dzsesszegyütteseknek, költőknek, művészeknek, valamint olyan civil szervezeteknek, amelyek azt szeretnék, ha 'nemcsak fent lennének a weben, de meg is találnák őket ott' - mondja a RomaPage egyik munkatársa. Érdemes megemlíteni a Kurt Lewin Alapítvány fiatal honlapszerkesztőinek névsorát: Ádám Éva, Lócskai Terézia, Pintér Szabolcs és a felelős szerkesztő, Horváth Valéria. A honlap a www.romapage.hu címen érhető el.

Az egy korábbi számában már volt szó Magyarország legnagyobb kisebbsége, a romák internetes megjelenéséről (2001. február). Azon túl, hogy eltelt egy év, s érdemesnek tartottam újból körbenézni ezen a téren, két okból is fontosnak tartottam egy külön cikket szentelni a cigányság internetes megjelenésének, ezen belül is a RomaPage oldalnak. Az egyik ok az, hogy a magyarországi cigányság szociális helyzete változatlanul égetően szükségessé teszi mindenféle romákkal kapcsolatos hír, információ megjelenítését az interneten. A másik ok pedig, hogy megszületett az első igazi magyarországi romaportál.

A RomaPage honlapot a Kurt Lewin Alapítvány működteti, Horváth Valéria felelős szerkesztő elmondása alapján 1997 szeptembere óta. A site célja az előítéletek megelőzése (csökkentése) objektív és friss hírek, információk internetes megjelentetésével, a szakmai körök - elsősorban a felsőoktatás, a társadalomtudományok, valamint a szociális szféra - ellátása a cigánysággal kapcsolatos információkkal, valamint az internethez mind nagyobb számban hozzáférő roma fiatalok pozitív jellegű identitásának megerősítése kulturális és oktatási fórum biztosításával.

A RomaPage munkatársai olyan fiatal roma szociálpolitikus, szociális munkás egyetemisták, akik a jövedelemszerzés mellett szakmai jellegű ismeretekhez, valamint a munkához nélkülözhetetlen kapcsolatrendszerhez jutnak tevékenységük során.

A RomaPage eddigi eredményei

A honlapra 1997 szeptembere óta 3350 anyag került fel, ebből 175 angol, 50 pedig roma nyelvű. A weboldalon található információk közül kb. 1500 hír (ebből mintegy 700 a Roma Sajtóközpont híranyaga, 400 az MTI-től, 400 más információforrásból származik), 141 pályázat, 579 tanulmány, rezümé, szépirodalmi alkotás, bibliográfia, lexikoncikk, 71 zenei részlet, 280 képi anyag, valamint 540 más sajtóforrásból átvett írás.

A RomaPage portál tartalmában, külső megjelenésében, az információ szervezésében, valamint a szerkesztőségi munka tekintetében egyaránt megújult. A változtatás okát a szerkesztők abban jelölték meg, hogy meg kell felelniük az internetes tartalomszolgáltatás új kihívásainak. 'Mivel a program kulturális és társadalmi missziót tölt be azzal, hogy információt szolgáltat, ebből következően sikeresnek kell lennie ahhoz, hogy a hírek mind több emberhez eljussanak' - mondja az egyik munkatárs a szerkesztőségben. Saját tapasztalatuk is megerősíti, hogy lejárt a statikus információszervezés kora: az a honlap tud 'érvényesülni', amely állandóan frissülő tartalommal, aktívan keresi meg a felhasználót, ahelyett, hogy passzívan várná, amíg 'ráklikkelnek'. A RomaPage dinamikus portállá vált.

Mi változott?

Az új RomaPage rendszeresen jelentkezik olyan képes-hangos tudósításokkal, amelyek tudományos konferenciákról, politikai eseményekről, valamint kulturális programokról szólnak.

Az eddigi tartalom mellett feltétlenül megemlítendő a kialakított fotótár, amely a sajtó többi területének munkáját éppúgy megkönnyíti, mint az előítéletek megelőzését. A Roma Sajtóközponttal együttműködve a honlap olyan lehívható fotómintákat tartalmaz, amelyek megfelelő minőségben elérhetők a hazai és külföldi magánszemélyek, valamint a média számára.

Voice of Victims: a RomaPage nyitó oldaláról is elérhető hang- és mozgóképanyagok olyan emberek megszólalásai, akiknek életük során valamilyen módon diszkriminációban volt részük roma voltuk miatt. E szolgáltatás fontos a Nyugat-Európában és Észak-Amerikában működő nonprofit szervezetek, illetve döntéshozók tájékoztatása miatt is.

A szerkesztőség nagy hangsúly fektet az angol nyelvű anyagok megjelentetésére. Ezen a téren komoly lemaradása volt a RomaPage-nek, ami - Horváth Valéria szerint - részben a szűk határidőknek és az erőforráshiánynak volt köszönhető.

A nyomtatott sajtó anyagai közül is jelentős mennyiségben kerülnek fel információk a RomaPage-re - természetesen a hozzájárulásukkal. Ezzel a szerkesztők célja nemcsak a romákról szóló információk minél hatékonyabb elérhetővé tétele, hanem az is, hogy az olvasónak módja legyen látni, miként közelítik meg az egyes híreket, társadalmi jelenségeket a különböző napi- és hetilapok.

A régi munkatársak mellett újakat - roma fiatalokat - is foglalkoztat a RomaPage. Ádám Éva, Lócskai Terézia, Pintér Szabolcs és Lévai Olga az ELTE hallgatója, s büszke arra, hogy e honlap szerkesztésében részt vehet. Tevékenységük során - amellett, hogy a weboldal tartalmi és HTML-fejlesztésében részt vesznek - olyan munkalehetőséghez jutnak, amely szakmai ismereteiket bővíti.

Új szerkezet

A weboldal új szerkezete az ismert magyar és külföldi portálok felépítésére emlékeztet. A rugalmasabb és áttekinthetőbb megjelenés mögött az információk újszerű, PHP alapú szervezése áll. A cikkek, hírek, pályázatok mindegyike mellett közvetlenül elérhetők más honlapok linkjei, más - a témához szorosan kapcsolódó - cikkek, hírek, információk.

Az információk szervezése nem az eddig megszokott rovatrendszer szerint történik, hanem különböző témaköröket ölel fel a site. Így jelenik meg például az előítélet-diszkrimináció témaköre (amelyben a napi híranyagok mellett jogvédelemmel kapcsolatos információk, tudományos írások, weboldalak linkjei is megtalálhatók, sőt a hang- és mozgóképanyagok is az előítéletek megelőzését szolgálják). Hasonló a sajtó, valamint a politika témakörének megjelenítése is. A weboldal a www.romapage.hu mellett a www.romaportal.hu, valamint a www.romamedia.hu címen is elérhető.

Ami változatlan Változatlan a szemléletmód. A Kurt Lewin Alapítvány munkatársai töretlenül azon dolgoznak, hogy a RomaPage program mögött meghúzódó értékek a munka során tükröződjenek a weboldalon. Változatlan a RomaPage munkájának szervezése: a szerkesztők meggyőződése szerint a végsőkig törekedni kell arra, hogy a RomaPage önfenntartó legyen, még akkor is, ha erre nincs reménye a civil szervezet által működtetett honlapnak.