Mv.: - Jó napot kívánok. Mai adásunkban hallhatnak arról, hogy van jogi segítség a banki hitelkárosultaknak. Egyre több tagja van az egészségpénztáraknak amelyek adókedvezményre is jogosítanak. A Budapesti Értéktőzsde új elnöke szerint a függetlenség együttműködéssel őrizhető meg. Külföldi témáinkból: a moszkvai börzét szétzilálja a Jukosz-ügy. A kutató és pénzügyminiszter arról, hogy mit jelenthet az európai stabilitási paktum rugalmas értelmezése és mi az ehhez kapcsolódó magyar álláspont.
A banki hitelért folyamodók többsége nem közgazdász, nem jogász, így aztán örül, hogy túljut a hitelképességi procedurán és megkapja a kölcsönt. Aztán, ha bármilyen okból megcsúszik a törlesztőrészlettel rossz esetben a házat is elárverezhetik a feje fölül. Akkor derül ki, hogy a szerződés apróbetűs részében van a lényeg. Ki segíthet ilyenkor? Valószínűleg nem a sztárügyvédek, hanem például a banki hitelkárosultak egyesülete ahova Szentgáli Edit látogatott el.

- Végső kétségbeesésünkben kerültünk mi valójában ehhez az egyesülethez.

R.: - Nagy Lajos most is itt van. Mióta jár ide?

Nagy Lajos: - Június óta.

R.: - Hosszú a történet, bonyolult, a kárösszeget meg lehet-e mondani?

Nagy Lajos: - Én rendeltem egy szerszámot, nem adták át, a mai napig hiánytalanul. Bíróság amellé állt akinek az egészhez semmi köze.

R.: - Röviden, dióhéjban a történet. A hitelt mire akarta fölvenni?

Nagy Lajos: - Tulajdonképpen jogerős bírósági ítélet és végrehajtják. Van egyetlen házunk és gyakorlatilag, hogy ha mi ezt nem próbáljuk meg anyagilag rendezni abban a pillanatban mitőlünk elárverezik a házat.

R.: - Tehát azért akart hitelt fölvenni, hogy a végrehajtást kifizesse és ne vigyék el a házukat?

Nagy Lajos: - Így igaz. Itt azt a véleményt kaptuk, hogy ne vegyünk fel hitelt, próbáljuk meg jogi úton valahogy rendezni a mi ügyünket amely valójában már bírósági úton kilátástalannak tünt és bele is fogtunk ennek peres ügynek az elkészítésébe.

R.: - Mert ők itt azt javasolták, hogy ne verjék magukat újabb hitelbe hanem segítenek rendezni azt a korábbi igazságtalanságot ami Önökkel történt.

Nagy Lajos: - Igen. Erről van szó.

R.: - égy látja, hogy sikerrel fognak járni, hiszen egy egész paksamétát hozott be a korábbi története előéletét bizonyítva. Van itt rengeteg levél, pecsét meg minden. Most már kezd egy kicsit optimista lenni, hogy vége lesz a történetnek?

Nagy Lajos: - Mivel az igazság az én oldalamon kell, hogy álljon én mind az utolsó lehetőségig nem adom fel.

R.: - Lénárt Mariann. Ön ennek az egyesületnek a titkára?

Lénárt Mariann: - Igen, én az egyesületben a titkár szerepet töltöm be. Olyan dolgokkal jönnek ide emberek, hogy szinte nem is hittük, hogy ezek is banki hitelkárosult ügyek lesznek. Mondhatni azt, hogy az egyik ügy hozza a másikat és nagyon örülünk, hogy ennyien már csatlakoztak hozánk, ennyi pártoló tagunk lett.

R.: - Mennyi egyébként, mennyi pártolótag és hányan csatlakoztak?

Lénárt Mariann: - Február óra létezünk és mondhatjuk, hogy többszázan vagyunk. Ebbe mondjuk beletartoznak a szövetkezeti károsultak is, sok ember esetében egy kedves szó, az hogy leültetjük, hogy megnézzük az aktáját, hogy nem kérünk érte semmit, megkínáljuk őt egy kávéval, sok esetben emberileg adunk erőt ügyfeleknek akiknek már teljesen reménytelen a helyzete.

R.: - Attól Õk még nem tudják a hitelt kifizetni.

Lénárt Mariann: - Persze, nem tudják a hitelt kifizetni, de lehet kérni felfüggesztést. Elmegyünk helyette tárgyalni a pénzintézetbe. Sok ember hiába szerződött a pénzintézettel, ugye ők ketten állnak szerződésben. Sok esetben nem találja meg azt a megfelelő embert akivel Õ az ügyében le tudna ülni tárgyalni. Az ügyintéző akivel kapcsolatban tud állni nem hivatott arra, hogy tárgyaljon vele, de akkor is kell valami megoldást találni, kell, hogy legyen olyan áthidaló lehetőség ahol már ez Európai Uniós országokban igen is működik, hogy akár jelent egy öncsődöt és kér egy fizetési felfüggesztést, de nem futamodik meg a fizetési kötelezettség elöl. Azt ember amikor hitelt vesz föl örül, hogy megkapja és inkább nem is olvassa el azt a rengeteg, akár 10 oldalas szerződést ami mint tudjuk apró betűvel van írva, vagy ha el is olvassa és talál benne olyan pontot amely az ő számára úgy érzi, hogy nem megfelelő vagy nem kellene, hogy rá vonatkozzon, ha ott megpróbál akár jogásszal menni a hitelszerződés aláírásához akkor pedig inkább azt mondja a megfelelő pénzintézet, intézmény, hogy nem köt az ügyféllel szerződést.

R.: - Tehát, hogy ha én ügyvéddel mennék hitelt felvenni akkor nem vennék jónéven?

Lénárt Mariann: - Nagyon örülnénk, hogy ha jónéven vennék inkább így mondanánk. Most, hogy már minket többen kezdenek megismerni mondhatjuk azt, hogy van egy-két korrekt pénzintézet aki valahol örül annak, hogy felügyeljük és az ő jogászukkal egyeztetve próbáljuk az ügyfélnek előre felhívni a figyelmét arra, hogy milyen későbbi problémák lehetnek abból, azon pontokból amit Õ ott elfogad a szerzőldés által és mindenkinek elmondjuk, hogy a hitel azért van mert azt fizetni kell.

R.: - Lakáshitelekkel is sokan jönnek ide, hogy nem jól mérték fel a lehetőségeiket vagy a kedvezményes lakáshitel esetleg nagyon kecsegtetőnek tünt, de aztán mégis az életkörülményekben történt változás. Az emberek elmondják őszintén?

Lénárt Mariann: - Elmondanák őszintén, hogy ha átlátnák inkább a helyzetet. Inkább úgy fogalmaznék, hogy a szerződések amiket akkor kötöttek azokkal a bankokkal ahol akár kedvezményes lakáshitelt vettek fel, a közjegyzői okirat és a megfelelő papírok amik rendelkezésre állnak az ügyfeleknek, hiába olvassák át nem jogász szemmel látják, nem úgy értelmezik, az ügyintéző a hitel kihelyezésekor nem tájékoztatta őket kellőképpen annak ellenére, hogy a közjegyzői okiratot szinte hangosan olvassák föl, de 10 oldalt az ember jogászfüllel sem tud 10 oldalt úgy megjegyezni, hogy ott mi hangzott el. A félreértések inkább ebből adódnak, hogy 1-2 ezer forinttal megemelkednek a kamatok és ezt az emberek nem értik. Na most az az 1-2 ezer forint az a jobbik eset mert találkoztunk olyannal, hogy a háromszorosa lett és teljesen fizetésképtelenné vált ez által az ügyfél és persze mi utánamegyünk, próbáljuk elmondani az ügyfélnek, hogy valóban jogos az 1-2 ezer forintos emelés mert a kamatlábak ezt így diktálják, ezt alá tetszett írni. Õ ezt innkább nem látja át, ezt így fogalmaznék. Túl nagy rendellenességeket nem tapasztalunk mert nagyon okosan meg vannak fogalmazva ezek a szerződések. Szóval mindíg van az a jogász akivel tárgyalunk a pénzintézetnél, aki próbál minket meggyőzni arról, hogy az ügyfél ezt aláírásával elismerte. De minden esetben van mit keresni, minden esetben ott is emberek vannak, ami azt jelenti, hogy nagyon sokszor hajlanak a megoldásra, és az sem titok, hogy egy kicsit vérszemet kapva, hogy ha Õk hajlanak a megoldásra, akkor itt van mit keresnünk, mert ha azt fehéren, feketén úgy van egy szerződésbe leírtak szerint akkor milyen jogon enged el még akár 1 százalékot is az adott összegből a pénzintézet, hogy ha Õ tényleg úgy érzi, hogy jogos a követelése.

R.: - Az egyesület most már ha szabad így fogalmazni akkor főállásban ezt csinálja, ez a tevékenysége vagy Önök még mindíg szabadidejükben teszik azt amit tesznek, segítenek az embereknek?

Lénárt Mariann: - Most már sajnos főmunkaidőben kell ezt csinálnunk, ugyanis akkora igény és kereslet van ránk. 10-6-ig vagyunk nyitva, de van olyan amikor még itt 8:30-kor ügyfelet hallgatunk meg mert senkinek nem mondjuk, hogy ne jöjjön, pláne ugye mi Budapesten vagyunk. Nagyon sokan vidékről jönnek, próbálunk alkalmazkodni a vidéki emberekhez és sok emberrel levélben tartjuk a kapcsolatot.

R.: - Aki esetleg most hallja ezt a beszélgetést hol találja meg Önöket?

Lénárt Mariann: - Akkor elmondanám a címünket. 1143. Budapest, Szobráncz utca 1 és a telefonszám: 220-3170.

Mv.: - Még egyszer elmondanám a Banki Hitelkárosultak Egyesületének címét: 1143. Budapest, Szobráncz utca 1 és a telefonszám: 220-3170.