Érdemes lenne tárgyalni a civil fogyasztóvédelmi szervezetek tevékenységének összehangolásáról, mert a civilek párhuzamos tevékenységet végeznek, így a rendelkezésre álló kevés erőforrás szétforgácsolódik - mondta Wittich Tamás, a Fogyasztóvédelmi Főfelügyelőség főigazgatója az ülésén.
A testület az országos társadalmi szervezetek tevékenységéről, javaslatairól hallgatott meg tájékoztatót a Fogyasztóvédelmi Főfelügyelőségnél tartott kihelyezett ülésen.
Garai István, az Országos Fogyasztóvédelmi Egyesület (OFE) ügyvezető elnöke hangoztatta, hogy a civilek fő tevékenysége az érdekképviselet és a lakosság felvilágosítása. Felhívta a figyelmet arra, hogy a civil fogyasztóvédelmi szervezeteknek szóló pályázati kiírás évente változik, a civil szervezetek működését nehezíti a pályázatok elhúzódása.
Baranovszky György, a Fogyasztóvédelmi Egyesületek Országos Szövetsége (FEOSZ) elnöke úgy ítélte meg, hogy a békéltető testületek szerepe felértékelődött. Ennek alátámasztására elmondta, hogy míg 2000-ben 419 üggyel foglalkoztak a békéltető testületek, addig 2006-ban 10.440 határozattal zárult ügyük volt. Felhívta a figyelmet arra, hogy a békéltető testültek működéséhez szükséges forrásokat önálló költségvetési soron kellene szerepeltetni.
A FEOSZ elnöke fontosnak tartotta az egységes fogyasztóvédelmi oktatás megvalósítását. Felhívta a figyelmet arra, hogy a közérdekű keresetek esetében a végrehajtás nehézkes, és az ágazati jogszabályokban is védeni kellene a fogyasztókat.
Pintér György, az INDRA Egyesület elnöke arról számolt be, hogy a biztosítással kapcsolatos fogyasztóvédelmet látják el egyrészt tanácsadással, másrészt egyedi panaszok felvállalásával. Az Indra Egyesület elnöke felhívta a figyelmet arra, hogy állam, a hatóság és a civilek közötti kapcsolatot intézményesíteni kellene, és szerinte létre kellene hozni egy olyan pénzügyi alapot, amely a civil fogyasztóvédők működését segíthetné.
Alexa György, a bizottság MSZP-s elnöke szerint kizárólagosságot egyik civil szervezetnek sem lehet adni a fogyasztóvédelemben. Az államnak rugalmasságot kell biztosítani a fogyasztóvédelmi civil rendszerben, megteremtve az újonnan szervezők számára is a lehetőséget a munkába való bekapcsolódásra. Az elhangzott felvetésre válaszolva elmondta: a fogyasztóvédelmi alap gondolata szerepel a fogyasztóvédelmi stratégiában, de ennek létrehozása, forrásának meghatározása nem egyszerű feladat.
Az ülésen Alexa György elmondta, hogy az eseti bizottság jelentése készül, augusztus végén első körben megtárgyalhatják.
A fogyasztóvédelem a következő évtized nagy kihívása lehet, ehhez képest a kormány elég mostohán kezeli a területet - mondta Bagi Béla, a Fidesz parlamenti képviselője reagálásában az MTI-nek. Hozzátette: kevés anyagi támogatást biztosít a hatalom a szakmának.
A Fidesz támogatja a civilek azon szándékát, hogy a jelenlegi több szereplős fogyasztóvédelmi szektort "egy kézbe kell összevonni", egy hatóság szükséges a hatékonyabb felügyelet miatt - tette hozzá a képviselő, aki szükségesnek tart egy mielőbbi törvényi szabályozást is.
MTI
A civil fogyasztóvédelmi szervezetek tevékenységének összehangolásáról tárgyaltak az Országgyűlés fogyasztóvédelmi eseti bizottságának keddi budapesti ülésén, ahol elviekben az MSZP és a Fidesz is egyetértett a hatóságok hatékonyabb működéséhez szükséges lépések előkészítéséről.