Figyelem! Nem aktív tartalom! A pályázati határidő már lezárult!
Nemzetközi Visegrádi Alap rövid távú programja (small grant)
hat.idő: 2005.12.01
Nemzetközi Visegrádi Alap hosszú távú programja (standard grant)
hat.idő: 2005.09.15
Nemzetközi Visegrádi Alap rövid távú programja (small grant)
Tájékoztató a Nemzetközi Visegrádi Alapról
A Visegrádi Négyek országainak (a Cseh Köztársaság, Magyar Köztársaság, Lengyel Köztársaság, és a Szlovák Köztársaság) kormánya 1999. május 14-én Pozsonyban aláírt Visegrádi Közös Nyilatkozat szerint közösen megegyeztek, hogy 2000. június 9-én létrehozzák a Nemzetközi Visegrádi Alapot Pozsony székhellyel.
Az Alap célja a szerződő felek közti szorosabb együttműködés kialakításának előmozdítása, kapcsolatok megerősítése, a visegrádi országok között közös kulturális, tudományos, oktatási és turizmusi pályázatok, a fiatalok csereprogramjai és a határon átnyúló együttműködések kialakítása révén.
Az Alap irányító szervei: a Külügyminiszterek Konferenciája és a Nagykövetek Tanácsa. Az Alap végrehajtó szerve: az ügyvezető igazgató és az ügyvezető igazgató helyettes. Adminisztratív szerve pedig a Titkárság. Az elnökséget minden évben más visegrádi ország tölti be, az angol ABC szabályai szerint. Az Alap hivatalos nyelve az angol.
A Nemzetközi Visegrádi Alap forrásait a visegrádi országok külügyminisztereinek konferenciája által jóváhagyott költségvetésnek megfelelően kezelik. Az egész költségvetés két részből áll:
projekt-finanszírozó tevékenységek és az Alap Titkárságának belső működése.
Alapvető információk a small grantot igénylők számára
A 2005-ben az évi költségvetés a small grantok számára 448 000 EUR. A pályázatok beküldésének határideje: szeptember 1. és december 1.
Egy konkrét pályázatra a kérvényezhető összeg maximum 4000 EUR.
A jelentkezési lapokat postán és a smallgrants@visegradfund.org e-mail címre is el kell küldeni. A határidő után érkező kérvényeket nem fogadjuk el. A postán érkező kérvényeknél a feltüntet postai pecsét a döntő.
I. Általános információk
A jóváhagyott költségvetés és a rendelkezésre álló források szerint az Alap pénzügyi forrásai különféle tevékenységek támogatására fordíthatók, az alábbi területeken:
- kulturális együttműködés
- tudományos eszmecserék és kutatások
- oktatás
- diákcsere
- határokon átnyúló együttműködés
- turizmusra fordító támogatás
Az Alap pénzügyi hozzájárulása nem haladhatja meg a projekt összköltségének az 50%-át, beleértve a pályázó saját természetbeni hozzájárulását vagy más, társfinanszírozó alanyok természetbeni hozzájárulását. A költségvetést 6 hónapra tervezik, még ha a pályázat a tervek szerint tovább is tartana.
Az Alap előnyben részesíti azokat a pályázatokat, melyekben a V4-es országok mindegyike részt vesz. Az Alap nem fog támogatni olyan pályázatokat, melyekben háromnál kevesebb országból vannak résztvevők, kivéve a határon átnyúló együttműködés területén megvalósuló pályázatot. Az Alap emellett részt vehet olyan pályázatok támogatásában is, melyek a V4-országokon kívüli résztvevővel együttműködésben kerülnek megvalósításra, amennyiben az adott pályázatok az Alap célkitűzéseivel összhangban vannak.
A V4 országain kívül élő pályázókra ugyanezek a feltételek érvényesek, ha tematikailag érintik a visegrádi együttműködést.
Az Alap anyagi forrásokat csak konkrét eseményekre biztosíthat és előzetesen meghatározott tételekre:
- Nyomdai költségek (nyomtatás, kiadványok kiadása, terjesztése).
- Terembérlet és az ehhez szükséges technikai költségek bérlete.
- Művészek tiszteletdíja.
- Szállás és étkezési költségek.
- Utazási költségek.
- Expertek tiszteletdíja.
- Fordítás és tolmácsolás.
- Díjak, jutalmak.
- Irodai szükségletek és propagációs anyagok.
- Reklám (nyomda, rádió, tévé, óriásplakát stb.) és propagáció.
- A weboldal kialakítása és aktualizálása.
A támogatást elsősorban a V4-es országokból érkező és a V4-es országokon belüli pályázatok számára szándékozzuk biztosítani.
Az Alap által támogatott pályázatoknál a támogatás nem használható fel:
- Tőkebefektetések kifizetésére;
- Saját, közvetett költségek kifizetésére (villanyszámla, gázszámla, vízdíj, telefonszámla, 'zsebpénz' stb.);
- Saját helyiség bérletének kifizetésére;
- Rész- vagy teljes munkaidős alkalmazottak és munkakapcsolatból eredő (alkalmazott) segédmunkaerők fizetésének, anyagi díjazásának kifizetése a Munkajogi Törvénykönyv alapján. (valamint egyéb részbeni kötelezettségek, diéták stb.).
Az Alap csak akkor biztosítja a támogatást, ha a felek között írott szerződés született (ennek mintapéldánya a Nemzetközi Visegrádi Alap honlapján megtalálható), amely a pályázat finanszírozásának konkrét feltételeit szabályozza.
Az Alap nem biztosít támogatást olyan pályázatokra, melyek finanszírozása közköltségvetésből történik.
Az Alap nem finanszíroz olyan projekteket, melyek nem teszik lehetővé, hogy az Alap teljes felelősséget és ellenőrzést vállaljon felettük.
A pályázatok finanszírozásánál az Alap a pénzek arányos elosztásának elve alapján fog eljárni a Cseh Köztársaságból, Magyar Köztársaságból, Lengyel Köztársaságból és Szlovák Köztársaságból érkező személyek esetében.
Az Alap a civil társadalom kiépítését célzó tevékenységeket támogatja. A támogatások elosztásának - különösen az Alaphoz támogatásért folyamodó, nem-kormányzati pályázók esetében - ezen elvet kell követnie.
II. A pályázat előkészítése
A kérvényezőnek a pályázati űrlapot kell kitöltenie, amit a honlapunkról kell letöltenie. Szükség esetén a pályázó csatolva mellékelhet kiegészítő információkat a pályázathoz.
A pályázat megvalósításához igényelt anyagi támogatás pályázati űrlapját az előírt formában számítógépen, angolul kell kitölteni, e-mailen és postázva is el kell küldeni. A pályázati űrlapot a kérvényezőnek saját kezűleg kell aláírnia. Ha a pályázó jogi személy, a pályázati űrlapot csak a szervezet törvényes képviselője írhatja alá.
A kérvényen kívül a következő kiegészítő dokumentumokra is szükség van a pályázatok jóváhagyásánál:
- másolat a kérvényező azonosító okiratáról - bejegyzési dokumentumok, engedélyek,
- másolat a társaság alapító okiratáról, alapszabályzatáról - különösen ha jogi személyről van szó,
- szándéknyilatkozat a partnerektől,
- társfinanszírozó szervek levelei, ajánló levelek,
- különleges engedély - ha szükséges a pályázat megvalósításához
A pályázat beadásának pontos címe:
International Visegrad Fund
Drotárska cesta 46
811 02 Bratislava
Slovak Republic
Az Alap titkársága a pályázatokat beérkezésük sorrendjében veszi nyilvántartásba. A beküldők a pályázat kézhezvételéről e-mailben kapnak értesítést, és kapnak egy sorszámot. A további levelezéseknél legyenek szívesek ezt a sorszámot feltüntetni.
III. A pályázatok jóváhagyása
Az Alap titkársága a megkapott pályázatokat leellenőrzi a formai követelményeknek való megfelelés szempontjából. Az ügyvezető igazgató minden pályázatot tartalmi szempontból átnéz, különös tekintettel arra, hogy az Alap szabályainak mennyiben felel meg az adott pályázat.
Az ügyvezető igazgató véleményt készít az adott pályázatról, javasolja -vagy elutasítja az adott pályázatot.
A jóváhagyási folyamat 6 hétig tart. A pályázónak a tervezett események naptára kitöltésénél ezt a tényt figyelembe kell vennie, mert a jóváhagyási folyamat alatt végbemenő pályázatokat nem lehet támogatni sem elbírálni.
Az ülésen a Nagyköveti Tanács vagy a) elfogadja vagy b) elutasítja a pályázatot. A Nagyköveti Tanács által hozott döntések véglegesek. Semmilyen jogi eljárás alapját nem képezhetik és részletes indoklást sem igényelnek.
A titkárság írásban értesíti a pályázót az elbírálási folyamat eredményéről. Az Alap titkársága nem köteles a döntés indokairól tájékoztatni. Nem köteles továbbá a pályázatot készítőjéhez visszajuttatni.
A pályázat elutasítása esetén minden pályázó ismét pályázhat ugyanannak a pályázatnak a finanszírozására a következő körben, ha a tervezett időkereteket későbbi időpontra változtatja és új pályázatot nyújt be.
IV. A pályázat kivitelezése
A pályázó köteles a pályázatot a szerződésben megállapodott időkeretek és pénzügyi feltételek között megvalósítani. Az Alap a pályázó számára a benyújtott számlák alapján (számlák, készpénzfizetési számlák, utazási kiadásokról kiállított kimutatás, vagy utazási jegyek, különféle szerződések, banki számlakivonat stb.) fizeti ki a megadott összeget.
A költségek a pályázat sikeres megvalósítása után egy összegben lesznek átutalva, amennyiben a Zárójelentést s az illetékes könyvelési iratokat elküldték a címünkre.
Kivételes esetekben a pályázó kérheti az Alaptól az elfogadott pályázat módosítását. Ha a kért módosítások a pályázat pénzügyi és időbeli keretei közt maradnak, az ügyvezető igazgató fel van hatalmazva arra, hogy eleget tegyen a kérésnek.
A pályázó köteles az Alap titkárságának a pályázathoz vagy a Nemzetközi Visegrádi Alaphoz kapcsolódó bármilyen médiumban megjelenő szöveget, nyilatkozatokat, véleményeket és propagációs anyagokat átadni, és tájékoztatást is adni a pályázat munkálatainak menetéről.
A pályázónak úgyszintén kötelessége:
a) tájékoztatni az NVA titkárságát a pályázat megvalósítása idején tervezett rendezvényekről, a meghívókat, bejelentéseket 14 nappal előre kell elküldeni.
b) a Visegrádi Együttműködés gondolatának és a Nemzetközi Visegrádi Alap jó hírének terjesztése és támogatása érdekében a megvalósítási időszakban, és beilleszteni az Alap logóját és webcímét (http://www.visegradfund.org) minden tájékoztató anyagba, például a pályázat megvalósításával kapcsolatos meghívókba. Az Alap logójának formája és dimenziója arányban kell, hogy álljon a pályázónak biztosított támogatás mértékével.
c) Be kell mutatnia az Alapnak a Zárójelentést a projekt eredményeiről és hasznáról, tartalmazva:
o a végső pénzügyi elszámolást
o az NVA támogatásának elismerését igazoló szükséges pályázat dokumentációit.
- A szerződés lejárta után a zárójelentést legkésőbb 30 napon belül kell beküldeni.
V. A pályázat értékelése
Minden Nemzetközi Visegrádi Alap pályázat folyamatos és végleges értékelés
tárgyává válik a titkárság, valamint az illetékes tagállamok részéről.
Nemzetközi Visegrádi Alap hosszú távú programja (standard grant)
Alapvető információk a standard grantot igénylők számára
A 2005-ben az évi költségvetés a standard grantok számára 1 690 000 EUR. A pályázatok beküldésének határideje: március 15 és szeptember 15.
4000 EUR-tól lehet kérvényezni egy konkrét standard pályázatra.
A jelentkezési lapokat postán és a standard@visegradfund.org e-mail címre is el kell küldeni. A határidő után érkező kérvényeket nem fogadjuk el. A postán érkező kérvényeknél a feltüntet postai pecsét a döntő.
I. Általános információk
A jóváhagyott költségvetés és a rendelkezésre álló források szerint az Alap pénzügyi forrásai különféle tevékenységek támogatására fordíthatók, az alábbi területeken:
1. kulturális együttműködés
2. tudományos eszmecserék és kutatások
3. oktatás
4. diákcsere
5. határokon átnyúló együttműködés
6. turizmusra fordító támogatás
Az Alap pénzügyi hozzájárulása nem haladhatja meg a projekt összköltségének az 50%-át, beleértve a pályázó saját természetbeni hozzájárulását vagy más, társfinanszírozó alanyok természetbeni hozzájárulását. A költségvetést 12 hónapra tervezik, még ha a pályázat a tervek szerint tovább is tartana.
Az Alap előnyben részesíti azokat a pályázatokat, melyekben a V4-es országok mindegyike részt vesz. Az Alap nem fog támogatni olyan pályázatokat, melyekben háromnál kevesebb országból vannak résztvevők, kivéve a határon átnyúló együttműködés területén megvalósuló pályázatot. Az Alap emellett részt vehet olyan projektek támogatásában is, melyek a V4-országokon kívüli résztvevővel együttműködésben kerülnek megvalósításra, amennyiben az adott pályázatok az Alap célkitűzéseivel összhangban vannak Az Alap anyagi forrásokat csak konkrét rendezvényekre biztosíthat és előzetesen meghatározott tételekre:
- Nyomdai költségek (nyomtatás, kiadványok kiadása, terjesztése).
- Terembérlet és az ehhez szükséges technikai költségek bérlete.
- Művészek tiszteletdíja.
- Szállás és étkezési költségek.
- Utazási költségek.
- Expertek tiszteletdíja.
- Fordítás és tolmácsolás.
- Díjak, jutalmak.
- Irodai szükségletek és propagációs anyagok.
- Reklám (nyomda, rádió, tévé, óriásplakát stb.) és propagáció.
- A weboldal kialakítása és aktualizálása.
A támogatást elsősorban a V4-es országokból érkező és a V4-es országokon belüli pályázatok számára szándékozzuk biztosítani.
Az Alap által támogatott pályázatoknál a támogatás nem használható fel:
- Tőkebefektetések kifizetésére;
- Saját, közvetett költségek kifizetésére (villanyszámla, gázszámla, vízdíj, telefonszámla, 'zsebpénz' stb.);
- Saját helyiség bérletének kifizetésére;
- Rész- vagy teljes munkaidős alkalmazottak és munkakapcsolatból eredő (alkalmazott) segédmunkaerők fizetésének, anyagi díjazásának kifizetése a Munkajogi Törvénykönyv alapján. (valamint egyéb részbeni kötelezettségek, diéták stb.).
Az Alap csak akkor biztosítja a támogatást, ha a felek között írott szerződés született (ennek mintapéldánya a Nemzetközi Visegrádi Alap honlapján megtalálható), amely a pályázat finanszírozásának konkrét feltételeit szabályozza.
Az Alap nem biztosít támogatást olyan pályázatokra, melyek finanszírozása közköltségvetésből történik.
Az Alap nem finanszíroz olyan projekteket, melyek nem teszik lehetővé, hogy az Alap teljes felelősséget és ellenőrzést vállaljon felettük.
A pályázatok finanszírozásánál az Alap a pénzek arányos elosztásának elve alapján fog eljárni a Cseh Köztársaságból, Magyar Köztársaságból, Lengyel Köztársaságból és Szlovák Köztársaságból érkező személyek esetében.
Az Alap a civil társadalom kiépítését célzó tevékenységeket támogatja. A támogatások elosztásának - különösen az Alaphoz támogatásért folyamodó, nem-kormányzati pályázók esetében - ezen elvet kell követnie.
II. A pályázat előkészítése
A kérvényezőnek a pályázati űrlapot kell kitöltenie, amit a honlapunkról kell letöltenie. Szükség esetén a pályázó csatolva mellékelhet kiegészítő információkat a pályázathoz.
A pályázat megvalósításához igényelt anyagi támogatás pályázati űrlapját az előírt formában számítógépen, angolul kell kitölteni, e-mailen és postázva is el kell küldeni. A pályázati űrlapot a kérvényezőnek saját kezűleg kell aláírnia. Ha a pályázó jogi személy, a pályázati űrlapot csak a szervezet törvényes képviselője írhatja alá.
A kérvényen kívül a következő kiegészítő dokumentumokra is szükség van a pályázatok jóváhagyásánál:
- másolat a kérvényező azonosító okiratáról - bejegyzési dokumentumok, engedélyek,
- másolat a társaság alapító okiratáról, alapszabályzatáról - különösen ha jogi személyről van szó,
- szándéknyilatkozat a partnerektől,
- társfinanszírozó szervek levelei, ajánló levelek,
- különleges engedély - ha szükséges a pályázat megvalósításához
A pályázat beadásának pontos címe:
International Visegrad Fund
Drotárska cesta 46
811 02 Bratislava
Slovak Republic
standard@visegradfund.org
Az Alap titkársága a pályázatokat beérkezésük sorrendjében veszi nyilvántartásba. A beküldők a pályázat kézhezvételéről e-mailben kapnak értesítést, és kapnak egy sorszámot. A további levelezéseknél legyenek szívesek ezt a sorszámot feltüntetni.
III. A pályázatok jóváhagyása
Az Alap titkársága a megkapott pályázatokat leellenőrzi a formai követelményeknek való megfelelés szempontjából. Az ügyvezető igazgató minden pályázatot tartalmi szempontból átnéz, különös tekintettel arra, hogy az Alap szabályainak mennyiben felel meg az adott pályázat.
Az ügyvezető igazgató véleményt készít az adott pályázatról, javasolja -vagy elutasítja - az adott pályázatot arra való tekintettel, hogy az Alap anyagi lehetőségei képesek-e a kívánalmat teljesíteni.
Az ülésen a Nagyköveti Tanács vagy a) elfogadja vagy b) elutasítja vagy c) bizonyos kikötésekkel elfogadja a pályázatot. A Nagyköveti Tanács által hozott döntések véglegesek. Semmilyen jogi eljárás alapját nem képezhetik és részletes indoklást sem igényelnek.
A titkárság írásban értesíti a pályázót az elbírálási folyamat eredményéről. Az Alap titkársága nem köteles a döntés indokairól tájékoztatni. Nem köteles továbbá a pályázatot készítőjéhez visszajuttatni.
A pályázat elutasítása esetén minden pályázó ismét pályázhat ugyanannak a pályázatnak a finanszírozására a következő körben, ha a tervezett időkereteket későbbi időpontra változtatja és új pályázatot nyújt be.
IV. A pályázat kivitelezése
A pályázó köteles a pályázatot a szerződésben megállapodott időkeretek és pénzügyi feltételek között megvalósítani. Az Alap a pályázó számára a benyújtott számlák alapján (számlák, készpénzfizetési számlák, utazási kiadásokról kiállított kimutatás, vagy utazási jegyek, különféle szerződések, banki számlakivonat stb.) fizeti ki a megadott összeget.
A szerződés alapján az Alaphoz benyújtott számlákat több részletben is be lehet nyújtani.
Kivételes esetekben a pályázó kérheti az Alaptól az elfogadott pályázat módosítását. Ha a kért módosítások a pályázat pénzügyi és időbeli keretei közt maradnak, az ügyvezető igazgató fel van hatalmazva arra, hogy eleget tegyen a kérésnek. Egyébként a Nagyköveti Tanács dönthet a pályázatról gyorsított eljárásban, írásban.
A pályázó köteles az Alap titkárságát a pályázathoz vagy a Nemzetközi Visegrádi Alaphoz kapcsolódó, bármilyen médiumban megjelenő szövegek, nyilatkozatok, vélemények vagy közvélemény kivonatolásával ellátni és az Alap kérésére tájékoztatást is adni a pályázat munkálatainak menetéről és a források visszavonásáról.
A pályázónak úgyszintén kötelessége:
a) tájékoztatni az NVA titkárságát a pályázat megvalósítása idején tervezett rendezvényekről, a meghívókat, bejelentéseket 14 nappal előre kell elküldeni.
b) a Visegrádi Együttműködés gondolatának és a Nemzetközi Visegrádi Alap jó hírének terjesztése és támogatása érdekében a megvalósítási időszakban, és beilleszteni az Alap logóját és webcímét (http://www.visegradfund.org) minden tájékoztató anyagba, például a pályázat megvalósításával kapcsolatos meghívókba. Az Alap logójának formája és dimenziója arányban kell, hogy álljon a pályázónak biztosított támogatás mértékével.
c) Be kell mutatnia az Alapnak a Zárójelentést a projekt eredményeiről és hasznáról, tartalmazva:
- a végső pénzügyi elszámolást
- az NVA támogatásának elismerését igazoló szükséges pályázat dokumentációit.
- A szerződés lejárta után a zárójelentést legkésőbb 30 napon belül kell beküldeni.
forrás: Pályázatfigyelő honlap és havilap