Felszámolást a bíróság rendel el a szervezet fizetésképtelensége esetén, amely eljárás nem azonos a végelszámolással.

A szervezet fizetésképtelensége esetén (amikor nem tudja fizetni tartozásait) hitelezői kérelemre a szervezet székhelye szerint illetékes törvényszék elrendeli a szervezet felszámolását, és felszámoló biztost jelöl ki. Felszámolási eljárás csak nem vitatott (vagy elismert) követelés esetén indítható. Vitatott követelés esetén csak peres eljárás folytatható le a felek között. Felszámolási eljárást az adós is kezdeményezhet saját maga ellen.

A felszámolási eljárás megindulását követően a kijelölt felszámoló irányítja és képviseli a szervezetet, aki a szervezet vagyonából igyekszik kielégíteni a hitelezőket.

A felszámolást elrendelő végzés közzétételét követően 40 napja van a hitelezőknek, hogy igényüket (követelésük összegét) bejelentsék a felszámolónál. A felszámoló összesíti a követeléseket és a Csőd Tv-ben foglalt kategóriákba besorolja.

A felszámolási eljárás során a felszámoló a követeléseket igyekszik behajtani, a vagyont értékesíteni és a befolyt pénzt felosztani a törvényben foglalt kategóriákba sorolt hitelezők között, olyan módon, hogy a felsőbb kategóriákba sorolt hitelezők (pl. munkavállalók követelései, adótartozás) kifizetése megelőzi az alsóbb kategóriák hitelezőit. Az eljárás általában évekig is eltart.

Pontos szabályozás a Csőd Tv-ben található, illetve speciális szabályok a Civil Tv. 10. paragrafusában olvashatóak.