Ezt a cikket több mint egy éve publikáltuk. Mindent megteszünk, hogy naprakész információt szolgáltassunk oldalunkon, de előfordulhatnak elavult információk korábbi bejegyzéseinkben.
  • Ha pénztári befizetés történik, akkor azt kell ráírni, hogy adomány;
  • ha banki utalás, akkor a közleménybe kell írni, hogy adomány;
  • ha egy gyűjtődobozba dobják a pénzt, akkor is adományként kell bevételezni a házipénztárba. Ilyen esetben a gyűjtő doboznak  zártnak kell lenni úgy, hogy az elhelyezett adományt a dobozból (vagy bármilyen más eszközből) felnyitás nélkül ne lehessen kivenni. A gyűjtő dobozon (vagy bármilyen más eszközön, láda, gömb stb.) az adománygyűjtő szervezet nevét, elérhetőségét fel kell tüntetni. A gyűjtő doboz felnyításakor a szervezet erre jogosult két képviselőjének kell jelen lenni. A felnyitásról jegyzőkönyvet kell felvenni a dobozban talált adományról (címletek szerint leltározni kell). A jegyzőkönyv a bevételi pénztár bizonylat melléklete, a könyvelés részére így teljes a bizonylati kör, így lehet a pénztárba az adomány összegét bevételezni.
  • A természetben kapott adományokat is hasonlóan kell leltározni, a dologi adomány értékét ez esetben nem pénztárbizonylaton, hanem más módon, ún. vegyes bizonylaton kell könyvelni.

Minden előbb említett adomány lehet céladomány is, ha az adományozó megjelöl egy célt, amit támogatni kíván, vagy ha a szervezet valamilyen célra gyűjt támogatást. Ugyanúgy kell ezt is könyvelni, csak a megjelölt célra lehet felhasználni.

Nagyobb összeg esetén lehet, szokás adományozási szerződést kötni, amiben rögzítik, hogy ki kinek, hogyan, mennyit, miért stb. adományoz. Ez esetben ez és a befizetés igazolása a bizonylat.

Ha jogi személytől kapott adományt, a szervezetnek arról igazolást kell kiállítania, és az adományozó majd eldönti, hogy igénybe veszi-e az adókedvezményt, vagy sem.

Magánszemély nem tud adókedvezményt igénybe venni, ezért neki nem is állítunk ki igazolást.

Köszönőlevelet természetesen ő is kaphat, akárcsak a vállalati adományozó, ezen felül beszámolót az adomány felhasználásáról, de ez már nem könyvelési kérdés.

A civil szervezet működéséről folyamatosan, de évente legalább egy alkalommal tájékoztatja a nyilvánosságot. A civil szervezet az által használt tájékoztatási eszközökön keresztül - így különösen honlapján, hírlevélben - ad tájékoztatást működéséről és az adományok felhasználásáról. E tájékoztatás a közhiteles nyilvántartások számára benyújtandó beszámolón túl további ismertetést nyújt.

frissítve: 2018. augusztus 07.