Majdnem minden online tevékenységünk kulcsa egy jelszó, amiből valószínűleg többet is használunk egy nap során. Gyakran kényelmetlennek tűnhet minden alkalommal nehezen feltörhető, bonyolult kifejezéseket találni és ezeket biztonságosan kezelni. Szerencsére több módja is van a jelszavaid biztonságos kezelésének, ami lehetőséget ad arra, hogy megvédd magad és az adataidat a hacker támadásoktól.

Mutatunk 5 tippet, hogyan védheted meg a jelszavaidat:

1. Használj jelszókezelőt!

A jelszókezelők és “jelszó széfek” kiváló módok jelszavaid tárolására. Nemcsak biztonságosan mentik el a jelszavakat, hanem arra is lehetőséget adnak, hogy biztonsági másolatot készíts és szinkronizáld a különböző eszközeiddel. Néhány példa az ilyen jelszókezelőkre: 

2. Ne hasznosíts újra jelszavakat!

Használj különböző jelszavakat a különböző fiókjaidhoz. Így, ha az egyik fiókodat fel is törik, legalább a többit biztonságban tudhatod.

3. Különösen vigyázz a “mester jelszavadra”!

A mester jelszavad az egyetlen, amivel fel tudod oldani a kezelőt, amely a jelszavaidat védi. Jegyezd meg és ügyelj arra, hogy ez a jelszó egyedi és erős legyen, ne használd más fiókban! 

Az egyedi jelszó mellett használhatsz egyedi email címet is a jelszókezelőhöz. Ez egy plusz réteg védelmet ad, ha valaki megpróbálna bejutni a fiókodba. 

4. Használj több faktoros hitelesítést (MFA)!

A legjobb jelszónak is vannak határai, a több faktoros hitelesítéssel plusz egy védvonalat adhatsz a felhasználó neveden és a jelszavadon kívül. Ez általában egy “token” vagy egy alkalmazás, ami megerősítést kér, hogy biztosan te vagy, aki be akar jelentkezni.

5. Tedd egyedivé a biztonsági kérdéseid!

Valószínűleg ismerősek az ilyen egyszerű kérdések: ki volt a legjobb barátod gyerekkorodban, ki a kedvenc festőd, ételed vagy filmed. Ez mind oyan információ, ami potenciálisan nem csak számodra érhető el, Így érdemes lehet az ezekre a kérdésekre adott válaszokat is bizalmasan kezelni.

Ebben az esetben is használhatjuk a jelszókezelőt, amely lehetőséget ad, hogy a biztonsági kérdésekre adott válaszaid is elmentsd.

Példák:

Hogy hívják a háziállatod? !U<+Cu96@-}5r@Mk

Hogy hívták a gyerekkori legjobb barátod? 4Yv)$e?g#pdbdz*)

A legfontosabb lépés, hogy biztonságban tartsd az adataid, hogy felülvizsgáld a gyakorlataidat és kövesd ezeket a tanácsokat. Készíts biztonsági másolatot, tedd egy zárt virtuális széfbe, ne tárold titkosítatlan eszközökön. Amennyire csak lehetőséged van rá, a telefonod nélkül jelentkezz be a fiókjaidba.

Ha szeretnéd megtanulni, hogyan vigyázhatsz jobban az adatvédelemre és a kiberbiztonságra, regisztrálj a Digitális biztonságról és védelemről szóló ingyenes, önképző tanfolyamunkra.